Bükreş’in En Güzel 10 Parkı

Bükreş'in En Güzel 10 Parkı

Bükreş diyince akla gelen ilk şeylerden birisi de şehrin her köşesindeki parklarıdır. Bükreş’e parklar şehri desek yeridir adeta. Şehirde onlarca ve hatta yüzlerce park bulunmaktadır. Bükreşliler özellikle bahar ve yaz aylarında parkları çoluk çocuk doldururlar. Hafta sonu aktivitelerinin en başında park aktiviteleri gelmektedir. Bükreş’in En Güzel 10 Parkı sıralamasını sizler için yapmaya çalıştık. Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da yineleyelim, zevkler kişiden kişiye değişir. Listenin dışında sizlerin çok beğendiği ve tavsiye ettiği bir park olursa lütfen yorum ekleyin, hepimiz faydalanalım.

3 Günlük Bükreş Turu yazımızda Bükreş’te nereleri gezebileceğinizi anlatmış ve 2. günü park gezisini ayırmıştık, hatırlarsınız. Bükreş’te parklar saymakla bitmiyor oysa ki..İşte karşınızda Bükreş’in En Güzel 10 Parkı.

Herăstrău Parkı (Parcul Regele Mihai I)

Romanya’nın ve hatta belki Avrupa’nın en güzel parklarından birisi. Bazılarınız abarttığımızı düşünüyor olabilir tabi ki. Ancak biz Herastrau Parkı’nı o kadar çok seviyoruz ki hemen hemen her hafta sonu bir aktivite için uğramaya çalışıyoruz. Herastrau Park 187 hektarlık bir alana yayılmış ve onlarca çocuk parkı, aktivite ve konser alanları, farklı lezzetlerdeki restoranları, kiosk kafeleri ve ortasındaki yapay gölü ile mutlaka görülmesi gereken bir park. Bükreşlilerin özellikle haftasonları uğrak yeri olan park yaz aylarında birçok festivale de ev sahipliği yapıyor.

 

Carol Parkı

Carol, modern Romanya’nın ilk kralının ismidir. Fransız mimar Eduard Redond tarafından tasarlanan Carol Parkı, özellikle panoramik yürüyüşler yapmak isteyenler için birebir. Meçhul Asker Anıtı ve eski komünist liderlerin gömüldüğü Kızıl Mozele parkın en önemli simgeleridir. Özellikle kış aylarında ve bahar aylarında günün çok erken saatlerinde kulağınızda müzik huzur dolu yürüyüşler yapabileceğiniz bir parktır.

Tineretului Parkı

Bükreş’in güneyine doğru merkezinde yer alan ve Bükreş’in en büyük parkı ünvanını elinde bulunduran park, eşsiz bitki örtüsüyle görülmeye değerdir. Parkın inşaasında komünizm döneminde binlerce genç çalıştırıldığı için parkın ismi Tineretului olmuştur. Bu açıdan da manidardır. Romen mimar Valentin Dodose tarafından tasarlanmıştır. Romanya’nın en büyük aktivite, konser ve spor alanlarından birisi olan Sala Polivalenta da bu parkın içerisindedir. Yine parkın içerisinde Çocuklar Şehri olarak adlandırılan Orăşelul Copiilor aktivite alanı mevcuttur.

IOR Parkı 

Çoğu insan Alexandru Ioan Cuza Parkı olarak da bilir bu parkı. Küçük adacıklardan oluşan ve içerisinde spor ve aktivite alanları bulunan güzel bir parktır burası. Park Lake Alışveriş Merkezi’nin karşısındadır. Parkın tam karşısında Titan Parkı vardır. Bu iki park ortalarından geçen bir yol ile ayrılır. Cumartesi veya pazar günü rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz ailecek eğlenebileceğiniz güzel parklardandır.

Cişmigiu Parkı

Romanya’nın merkezinde Grădinile Cișmigiu olarak da bilinen bu park Romanya tarihinde de çok önemli bir yere sahiptir. Parkın ismi tahmin edebileceğiniz üzere çeşme ve bu çeşmelerin bakımını üstlenen çeşmeciden gelmektedir. 1847 yılından bugüne kadar park içerisinde birçok değişiklik yapılmıştır. Parkın her köşesi adeta tarih kokar. Mutlaka gidip görmeniz gereken, içerisinde yavaş yavaş turlamanız gereken bir parktır.

Botanik Bahçe

Parkın kurucusu Dimitrie Brândză adında ünlü bir botanikçidir. Binlerce metrekarelik sera alanına ve onbinlerce farklı bitki çeşidine ev sahipliği yapar. Bahar ve yaz aylarında çok güzel konserler, festivaller ve etkinlikler düzenlenir.

Drumul Taberei Parkı

Şehrin güney batı yakasında özellikle şehrin o bölgesinde yaşayan kalabalık nüfus için çok önemli bir parktır. İçerisinde çok güzel bir göl vardır, çocuklu aktiviteler, spor aktiviteleri, buz pateni ve bir sürü başka etkinliği yapabilirsiniz bu parkta.

Izvor Parkı

Romanya’nın en ünlü binalarından birisi olan parlamento binasını karşısına alan küçük ama sevimli bir parktır. Çocuk parkı kısmı gerçekten çok eğlenceli ve çocuklar için değişik oyuncaklar içermektedir. Metro ile Izvor istasyonunda inerek direkt ulaşabilirsiniz.

Kiseleff Parkı

Kiseleff, Bükreş’in en havalı en lüks bölgelerinden birisidir. Dolayısıyla bu bölgede yer alan park da gayet nezih ve nefes alabileceğiniz bir parktır. Gerçi Bükreş’teki hatta Romanya’daki parkların hemen hemen hepsi nezihtir, rahatsızlık verici tiplere çok fazla rastlamazsınız. Oturmak için birçok bank vardır bu parkta ve gerçekten tertemizdir.

Pantelimon Parkı

Bükreş’in doğusunda ve genellikle Pantelimon bölgesinde yaşayan insanlar tarafından tercih edilen ve çok geniş yürüyüş parkurları olan bir park. Haftasonları diğer parklara göre daha sakin olmaktadır. Hem bitki örtüsü hem de parkın geneli iyi korunmuştur. Sabah ve akşamüstü koşuları için birebirdir.

Tekrardan belirtmemiz gerekir ki Bükreş bir parklar şehridir. Şehrin her yerinde nefes alabileceğiniz, gölgede oturabileceğiniz, yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz bir sürü park bulunmaktadır. Hatta iddaa ediyoruz ki Bükreş’te hangi bölgede yürüyüş yapıyor olursanız olun ilk 15 dakikada kesinlikle bir park göreceksiniz, bir parka rastlayacaksınız. Aksini iddaa eden varsa yorumlarını bekliyoruz 🙂

Bükreş’teki parkların lokasyonlarını bulmak için aşağıdaki haritadan da faydalanabilirsiniz.

Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynaklar:

https://www.romania-insider.com/green-is-good-ten-large-parks-in-bucharest

Best Parks in Bucharest

Bucharest Parks

The Most Beautiful Parks and Green Spaces in Bucharest

https://www.inyourpocket.com/bucharest/king-mihai-i-park_14790v

https://www.thousandwonders.net/Ci%C5%9Fmigiu+Garden

 

 

 

 

 

479 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir