Romence Öğreniyorum 1

Romence Öğreniyorum 1

Romence veya başka deyişle Rumence, Romanya’nın resmi dilidir. Hint Avrupa dil ailesindendir ve Latince alfabe kullanılır. Dünyada ikinci dil olarak bilenleri de dahil edersek 30 milyon insan Romence konuşur. Romanya’da yaşadığınız sürece Romence’yi iyi bilmeniz size birçok avantaj sağlayacaktır. Çünkü Romanya’da ana dil Romence’dir ve Romanya’da yaşıyorsanız Romence’yi bilmelisinizdir.

İşte tam bu yüzden hem sizlere birkaç kelime de olsa yardımcı olmak için hem de Romence öğrenme şevkinizi, isteğinizi pekiştirmek için Romence Öğreniyorum yazı serisine başlıyoruz. Bu yazı serisinde sık kullanılan Romence kelimeler, cümleler, cümle yapıları, deyimler, vb. aktarmaya çalışacağız. Serinin ilk yazısı Romence Öğreniyorum 1 ve bu yazıda en sık kullanılan ve Romanya’daki ilk gününüzden itibaren ihtiyacınız olacak ifadeleri bulabileceksiniz.

Bună ziua

Her Allah’ın günü duyacaksınız bunu. Çünkü karşılaştığınız herkes size İyi Günler diyecek. Markete gireceksiniz, Bună ziua, fabrikaya geleceksiniz, Bună ziua, fırından ekmek alacaksınız, Bună ziua , metro bileti almak için bilet gişesine geleceksiniz, Bună ziua…Hayatımızın her köşesinde her sokak başında Bună ziua. Bu lafı çok iyi öğrenin yani. Okunuşu ise aynen yazıldığı gibi, buna ziua diye okuyacaksınız.

Ce faci?

Bu bir soru. Nasılsın diye soruyor. Yine her yerde, her muhabbet başlangıcında duyacaksınız bu soruyu. Bazen cevabı çok da önemli olmayacak soran için. Çe Faç diye okuyacaksınız. Nasılsın diye karşınıza çıkan herkese soracaksınız çoğu kişi de size Bine yani iyiyim diye cevap verecek. Siz de aynı cevabı verebilirsiniz.

Mulţumesc

Teşekkürler demek, teşekkür etmek medeniyettir. Teşekkür etmek kibarlıktır, karşındakine saygı göstermektir. Teşekkür etmek sizi küçültmez aksine yüceltir. Mulţumesc lafını da Romanya’da çok duyacaksınız, Romenler de istisnalar kaideyi bozmamakla beraber gayet kibarlar ve teşekkür etmesini de biliyorlar. Multsumesk şeklinde okunuyor, bunu da eklemiş olalım.

Mă scuzaţi

Timişoara yollarında yürüyorsunuz. Önünüzde bekleyen yaşlı teyzeyi görmediniz ve yanlışlıkla çarptınız. Özür dilerim diyeceksiniz değil mi? Teşekkür etmek nasıl güzel bir meziyetse hatalı olduğunuzda, yanlış yaptığınızda özür dilemek de başka bir meziyet. Romence’de bunu en güzel karşılayan ifade bu. Beni affedin anlamına geliyor aslında. Ma skuzatz şeklinde okuyabiliyorsunuz.

La revedere

Güzel bir kafede Romen arkadaşlarınızla buluştunuz. Ayrılma vakti geldi. Güle güle demenin en güzel yolu bu ifade. Aynı yazıldığı gibi okunuyor ama haklısınız söylemesi biraz zor. Akılda tutması daha da zor. Ortamdan ayrılırken herkese la revedere diyebilirsiniz, çekinmeyin.

Mă numesc

Biriyle tanıştınız. Kendinizi tanıtmak istiyorsunuz. İlk önce isminizi söylersiniz değil mi? Bunun için de Ma numesk şeklinde okuyup sonuna da ismini ekleyip kendinizi tanıtabilirsiniz. Benim ismim Romen Damat gibi..

Unde este toaleta?

En önemli sorunlarımızdan birisi de dışarıda tuvaletimizin gelmesi. Hele bir de yurtdışındaysak. Romanya’da tuvaleti arıyorsanız bu soruyu soracaksınız. Tuvalet nerede? Size güzelce tarif edecekler. Unde yeste toaleta şeklinde hemen hemen yazıldığı gibi okunuyor.

Bugünlük bu kadar diyelim. Bu ifadeleri birkaç gün tekrar ederseniz kolayca ezberleyebilirsiniz. En azından çok basit ihtiyacınız olacak Romence’yi de öğrenmiş olursunuz böylece. Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyoruz

Kaynaklar:

https://www.romanianpod101.com/

https://www.academia.edu/39958075/UYGULAMALI_ROMEN_D%C4%B0L%C4%B0_T%C3%9CRK%C3%87E_%C4%B0ZAHLI_LIMBA_ROM%C3%82N%C4%82_PRACTIC%C4%82_PENTRU_VORBITORII_DE_LIMBA_TURC%C4%82

https://www.loecsen.com/tr/ogrenme-romence

Romanian online lessons

583 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

1 Response

  1. 27/06/2022

    […] cümleleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu sebeple de Romence Öğreniyorum yazı serisine Romence Öğreniyorum 1 yazısıyla giriş yapmıştık. Şimdi serinin ikinci yazısı Romence Öğreniyorum 2 ile yine […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir