Romence Öğreniyorum 2

Romence Öğreniyorum 2

Romence öğrenmek isteyenleri buraya alalım lütfen. Şaka bir yana, günlük hayatta ihtiyacınız olabilecek Romence kelimeleri, cümleleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu sebeple de Romence Öğreniyorum yazı serisine Romence Öğreniyorum 1 yazısıyla giriş yapmıştık. Şimdi serinin ikinci yazısı Romence Öğreniyorum 2 ile yine günlük hayatta kullanabileceğiniz kelimeleri, ifadeleri sizin için derledik. Haydi Romence dersine…

DA/NU

Evet ve hayır kelimeleri hayatta belki de en fazla kullandığımız kelimeler. Romence’de evet demek isterseniz DA, hayır demek isterseniz NU diyorsunuz. Bu kadar basit.

Cât Costă?

Romanya’ya turist olarak geldiniz diyelim. Geri dönerken eşe dosta birşeyler almak istiyorsunuz. Girdiniz bir çarşıya. Güzel bir antika bardak seti beğendiniz. İlk sorduğunuz soru ne olur? Tabi ki de Bunun fiyatı ne kadar/Bu ne kadar? İşte ihtiyacınız olan kelimeler kıt kosta şeklinde okunan bu soru cümlesi.

Nu vorbesc românește

Romanya’da hemen hemen herkes İngilizce konuşuyor. Ama herkes ilk olarak Romence konuşmayı tercih ediyor. O yüzden size ilk tanışmada Romence sorular gelecektir. Yabancı olduğunuzu belli etmenin ve Romence konuşmuyorum demenin en kolay yolu bu ifade. Nu vorbesk romıneşte şeklinde okunuyor.

Nu am înțeles

Diyelim ki daha yeni yeni Romence öğrenmeye başlıyorsunuz. Bir hevesle Romence konuşmaya çalışıyorsunuz. Ama karşınızdaki motor takmış gibi hızlı konuşuyor. Tabi moraliniz bozuluyor. Anlamadım demek istiyorsunuz. Haklısınız. Nu am ıntseles şeklinde okunan bu ifadeyi kullanabilirsiniz.

Sunt Turc

Türküm demenin yolu da bu. Sunt Turk şeklinde okunuyor. Aklınızda olsun 🙂

Romence Öğreniyorum serisi yeni yazılarla devam ediyor olacak. Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynaklar:

https://www.learnro.com/speak-little-romanian

http://evs.curbadecultura.ro/

31 august, o zi deosebită pentru cei care vorbesc şi simt româneşte

290 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir