Romanya’da Çocuk Bayramı (Ziua Copilului)

Romanya'da Çocuk Bayramı (Ziua Copilului)

Hepimizin anılarında bir 23 Nisan etkinliği vardır. Bir ilkokul etkinliğinde görev almışızdır kesinlikle. 23 Nisan Türkiye’deki çocuklar için çok özeldir ve ilelebet özel kalacaktır. Romanya için de 1 Haziran günü çocukların günü, çocukların bayramı olarak kutlanır. Romanya’da Çocuk Bayramı (Ziua Copilului) rengarenk, neşeli, keyifli ve onlarca aktiviteyle kutlanır. Anneler babalar, çocuklarını mutlu etmek için onlara hediyeler alır, türlü aktivitelere götürür.

Gelelim bugünün önemine. Esasında dünyanın her ülkesinde çocuklara adanmış bir gün bulunmaktadır. O gün çocuk bayramı olarak ya da çocukların günü olarak kutlanır. Çocukların haklarını koruyan yasaların bulunması, çocuklarımızı şiddetten, yetişkin baskısından, tacizinden koruyacak düzenlemelerin yapılması bizim en önemli konularımızdan birisi olmalıdır. Bu sebeple Romen Damat yazarları olarak çocuklara adanan her günü çok önemsiyoruz.

Türkiye’de 23 Nisan 1920’den beri Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak bu özel günü kutlamaktayız.

Romanya ile beraber Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kamboçya, Çekya, Mozambik, Polonya, Moldova, Rusya ve Ukrayna da 1 Haziran gününü Çocuk Günü veya Çocuk Bayramı olarak kutlamaktadır.

1 Haziran’da Romanya’da parlamento ile beraber birçok devlet kurumu çocuklara açılır. Şehrin her yanında devlet ve özel kurumlar çeşitli aktiviteler düzenler. Parklar özel organizasyonlarla şenlenir. Restoranından kafelerine kitapçılardan müzelere birçok aktivite, workshop ve atölye çalışmaları yapılır. 1 Haziran günü Romanya’da resmi tatildir. Romanya’daki diğer resmi tatillere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer Romanya’da yaşıyorsanız veya Romanya’yı o günde ziyaret ediyorsanız 1 Haziran günü çocuklarınızı sevindirin. Onları şehirdeki birçoğu ücretsiz aktivitelere götürün, bırakın çocukluklarını yaşasınlar. Dünyamızın üst üste felaketler yaşadığı bu dönemde çocukların bir gülüşü dünyalara bedel.

Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynaklar:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua_Copilului

1 Iunie – ZIUA COPILULUI. Semnificație, Istoric Și Tradiție

https://www.libertatea.ro/stiri/mesaje-de-1-iunie-ziua-copilului-1498399

 

246 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir