Romanya’da Anneler Günü

Romanya'da Anneler Günü

Türkiye’de günlerden 8 Mayıs Pazar, yani anneler günü. Bu dünyadaki en değerli varlığımız annelerimiz, koşulsuzca karşılık beklemeden bizi seven annelerimiz. Her sene mayısın ikinci pazarı anneler günü olarak kutlanıyor Türkiye’de. Peki Romanya’da anneler günü hangi gün kutlanıyor?

Romanya’da geleneksel olarak 8 mart Dünya Kadınlar Günü aynı zamanda anneler günü olarak da kutlanıyor. Yani annelere, kadınlara, kız arkadaşlara, eşlere hediyeler veriliyor ve 8 Mart günü hem kadınlar için hem anneler için özel bir gün olarak kutlanıyor. Öte yandan 2010 yılında anneler gününün mayısın ilk pazar günü olması için teklif veriliyor ve kabul ediliyor.

Yani resmi olarak Romanya’da anneler günü 1 Mayıs 2022 pazar günü kutlanıyor ve seneye 7 Mayıs 2023 pazar günü kutlanacak. Resmiyette bu şekilde ancak insanların büyük bir kısmı hala 8 Mart gününü anneler günü olarak kutluyor. Alışkanlıklar ve resmiyet biraz karışmış durumda.

Anneler günü bizde olduğu gibi hediyelerle, çiçeklerle kutlanıyor ve herkes hayattaysa elini öperek hayatta değilse kabrini ziyaret ederek annesine sevgisini saygısını iletiyor.

Fedakar, cefakar annelerimizin anneler günü kutlu olsun, tüm annelerin ellerinden öperim.

Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynaklar:

https://www.libertatea.ro/lifestyle/cand-e-ziua-mamei-in-romania-idei-cadouri-3524360

https://www.sozcu.com.tr/

309 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir