Türk Ehliyetini Romen Ehliyetine Çevirmek

Türk Ehliyetini Romen Ehliyetine Çevirmek

Hepimiz ilk ehliyetlerimizi Türkiye’den aldık. Sonra Romanya’ya taşındık. Romanya’da araba kullanmaya başladık. İşte o zaman elimizdeki Türk ehliyetlerimizi Romen ehliyetine çevirme ihtiyacı hissettik. Peki elimizdeki Türk ehliyetleriyle araba süremez miydik? Türk Ehliyetini Romen Ehliyetine Çevirmek mecburi miydi?

Aslında değildi. İşin aslı şu. Hali hazırda geçerli yasalara göre Romen polisi ve yetkilileri AB dışındaki yabancı bir ülke ehliyetini tanımak zorunda değil. Sizden Uluslararası Sürücü Ehliyetini isteyebilirler. Pratikte ise Türk ehliyetlerini tanıyorlar ve genelde de sorun çıkarmıyorlar. Onlarca senedir Türk ehliyetiyle Romanya’da araç kullanan tanıdıklarımız var, bugüne kadar ciddi bir sorunla da karşılaşmadılar. Biz de ROMEN DAMAT yazarları olarak bu konuda ikiye bölünmüş durumdayız. Birimiz hala Türk ehliyetiyle araç kullanıyor mesela, bugüne kadar da hiç ceza yemedi. Bu konuda seçim tamamen sizin. Biz herhangi bir yönlendirme yapmak istemiyoruz. Çünkü yasa aynı zamanda da diyor ki eğer siz 185 günün üzerinde Romanya’da yaşamış iseniz o zaman ikametiniz Romanya’dır ve Romen ehliyetiyle araba kullanmak durumundasınızdır.

Gelelim içinizin daha rahat edeceği ve çok daha rahat araba kullanabileceğiniz diğer seçeneğe…Türk ehliyetinizle polise gidip başvurunuzu yapıp Romen ehliyeti çıkartmak! Yani kısaca Türk Ehliyetini Romen Ehliyetine Çevirmek.

Türkiye’den aldığınız ehliyetinizi rahatlıkla ve legal olarak Romanya ehliyetine çevirebiliyorsunuz. Öncelikle Romen ehliyeti almak için gerekli sağlık kontrollerini tamamlamanız ve sağlık heyetinin olur raporunu almak durumundasınız. Sonrasında Türk ehliyetiniz ve diğer belgeler ile ehliyeti alacağınız Emniyet Müdürlüğüne gidiyorsunuz. B tipi ehliyet geçerlilik süresi Romanya’da 10 yıldır. Dolayısıyla yeni ehliyetinizi 10 yıl süreyle alabileceksiniz. Türk Ehliyetini Romen Ehliyetine Çevirmek için başvuru yapıyorsunuz ve bu başvuru için istenen tüm belgelerin tam listesi için TIKLAYIN. 

Özetle yanınıza almanız gerekenler, sağlık raporunuz, eski Türk ehliyetiniz, kimlik kartınız, talep formu ve işlem vergisi ödediğinize dair hesap ekstresi. Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Türk ehliyetinizi Romen ehliyetiyle değiştirdikten bir süre sonra, Türk ehliyetinizi Türkiye konsolosluğundan alabiliyorsunuz. Sürç-i lisan ettiysek ya da hatalı, eksik bilgi verdiysek affola. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynaklar:

Cum schimbi permisul de conducere strain intr-un permis de conducere roman?

https://www.drpciv.ro/

 

787 kişi bu yazıyı okudu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir